Všechny příspěvky

[wpseo_breadcrumb]

3.Kvě 2022
Ukrajinským Westerplatte se stanou ocelárny Azovstal v Mariuopolu
Ukrajinské Westerplatte: malý poloostrov u Gdaňsku Westerplatte vstoupil 1. září 1939 do historie. Tady začaly boje druhé světové války. Zdejší polská vojenská posádka vzdorovala 7 dnů mnohonásobné přesile německé armády. Teprve po sedmi dnech, když došla munice, se Poláci vzdali.
Bez ohledu na následující události je téměř jisté, že ukrajinským Westerplatte se stanou ocelárny Azovstal v Mariuopolu. Délkou a rozsahem odporu se stateční Ukrajinci již dnes zapsali do historie Ukrajiny. Díky jejich statečnému odporu na sebe vážou početnou armádu okupantů, která by jinak posílila ruskou invazi v jiných částech regionu. Tragický rámec statečnému vzdoru však dává skutečnost, že Rusové i nadále blokují odchod všem civilistům, včetně dětí, z areálu oceláren. O raněných vojácích nemluvě. Rusko nezná slitování. Samo sebe v Mariuopolu usvědčuje z toho, kdo je tam nacistou.
Mariuopol, Buča, Černihiv, a další desítky ukrajinských měst a vesniček budou ještě řadě generací Rusů zvonit v uších a žalovat. Jako se nezapomíná na nacistická svinstva ve druhé světové válce, nesmí se zapomenout ani na zvěrstva ruská, která se právě na Ukrajině odehrávají. Jestli opuchlý Putin 9. května vyhlásí Ukrajině válku, pro Ukrajinu se až tolik nezmění, až na riziko, že choromyslný skorosedmdesátník pošle další občany Ruské federace na jatka. Ale změní se důležitý symbol Ruska. Pokud bude kdykoli zmíněno vítězství bývalého CCCP ve druhé světové válce, které si Rusové hodně přisvojují, tak od letošního roku to bude den vyhlášení války, kterou, jak věřím, Rusové prohrají.

 

 

František Laudát

Předseda KAN

 

více o autorovi

Štítky: