Dokumenty ústřední rady

[wpseo_breadcrumb]

28.Bře 2022
Měsíc od přepadení Ukrajiny
Měsíc od přepadení Ukrajiny
Stanovisko Klubu angažovaných nestraníků
Ukrajinci statečně brání svoji zemi a svoji svobodu. Na útěku před hrůzami války jsou milióny ukrajinských žen se svými dětmi. Ruští agresoři bezohledně ničí ukrajinská města a vraždí nevinné civilisty. Není pochyb o tom, že ruští vojáci na území Ukrajiny páchají válečné zločiny. Rusko zničilo celý těžce a od druhé světové války dlouho budovaný systém mezinárodního práva a vztahů mezi státy a národy. Drtivá většina členských zemí OSN sice drtivě odsoudila ruskou agresi, ale Rada bezpečnosti s právem veta Ruské federace, je pro účinné vyřešení války nefunkční.
Je zcela jasné, že demokratický svět podcenil dění v postsovětském prostoru, v němž Rusko nezvládlo přechod od sovětské totality k demokratické společnosti. Výsledkem je největší vojenský konflikt v Evropě od druhé světové války. Ruská agrese postavila země celého světa před jasnou volbu, jak se chovat vůči agresivnímu Putinovu režimu. Většina zemí byla rozsahem a brutalitou ruské agrese překvapena a nepřipravena. Demokratický svět nepovažoval za nutné tvrdě zareagovat na anexi Krymu a promeškal příležitost dodat včas Ukrajině takovou vojenskou pomoc, která by odradila Rusko od jeho imperialistických plánů. Za to vše dnes ukrajinský lid platí utrpením, krví a obrovskými materiálními škodami.
I přes zcela evidentní reálie ruské zločinné politiky proti Ukrajině od doby okupace Krymu, se i dnes některé země chovají podle nás nepřijatelně. Kvůli svým zájmům odmítají přijetí některých ekonomických sankcí, nebo oslabují jejich účinnost. Část firem přerušuje spolupráci s Ruskem jen neochotně a s časovým zpožděním. Putin a jeho generálové se netají tím, že jejich agresivní plány nekončí Ukrajinou. Zcela otevřeně vyhrožují pobaltským zemím, bývalým vazalům z éry Sovětského svazu, včetně naší země, a v rámci politiky zastrašování vyhrožují použitím jaderných zbraní. Jsme rozladěni postoji nejbohatší země Evropy – Německa, které svojí neodpovědnou politikou vytvořilo nebezpečnou energetickou závislost na ruském plynu a které, navzdory svým možnostem, adekvátně nepomáhá Ukrajincům alespoň dodávkami vojenské obranné techniky. Odsuzujeme chování Orbánova režimu v Maďarsku, který sabotuje zavedení účinných sankcí a svým voličům vykládá, že se jich válka netýká. Maďarsko je jediným členem NATO sousedícím s Ukrajinou, který odmítá pomoci Ukrajině vlastními dodávkami zbraní a umožněním dodávek zbraní přes svoje území. Pozice Maďarska je v příkrém rozporu nejen se zbylými státy EU, ale i s postoji a chováním ostatních členů V4.
Krátce před agresí proti Ukrajině Rusko uzavřelo strategické partnerství s Čínskou lidovou republikou. Nelze vyloučit, že Čína bude ekonomicky a dodávkou zbraní a munice podporovat Rusko. Proto by měl demokratický svět v případě takového chování zavést proti Číně ekonomické sankce, které podporu Ruska omezí.
Vyzýváme členské státy EU, aby okamžitě přijaly Ukrajinu mezi kandidátské země a urychlily procesy směřující k přijetí za řádného člena EU. Rovněž podporujeme přijetí Ukrajiny za člena NATO. Nikdo nemá morální právo odmítat zemi, která za svoji svobodu a územní svrchovanost platí takovou obětí.

 

 

Ústřední rada KAN

Štítky:

SDÍLET